top of page

Yapabileceğinin En İyisini Yap!

Her zaman ve her koşulda “yapabileceğinin en iyisini yapmak!” kendimiz ile yapacağımız 4. Toltek anlaşmasıdır.

İlk başta kulağa ne kadar da mükemmeliyetçi bir yaklaşım gibi geliyor değil mi? Yapabileceğinin en iyisini yapmak daima başarılı sonuçlar almak değildir! Yapabileceğinin en iyisini yapmak; kendinden emin olmak, kendin ile mutlu olmak, kendine saygı duymak, kendimizde oluşturduğumuz suçluluk duygularından sıyrılmaktır.

Hayatımız kendimiz için belirlediğimiz hedefler ile doludur. İyi bir iş bulmak, başarılı bir kariyer çizgisi oluşturmak, tutku dolu bir aşk yaşamak, daha fazla para kazanmak, bağları sağlam dostluklar kurmak, iyi yemek yapmak, spor yaparak fit kalmak.... Hedefler çeşitli ve sonsuzdur. Hedefe varmaktan daha önemli olan şey, koyduğumuz hedefe nasıl yürüdüğümüzdür...

Yapabileceğinizin en iyisini yaparsanız, her zaman daha üretken olduğunuzu, yargılayan zihniyetten çıkıp öğrenen zihniyete doğru yol aldığınızı görürsünüz, bu ruhunuzu ve zihninizi hafifletir, rahatlatır. Kendinize karşı olan fütursuz eleştirilerinizden vazgeçersiniz, acımasız eleştirileriniz sizi köreltir.

Zamanın birinde acısını aşmak isteyen bir adam, kendisine yardım etmesi için Budist tapınağındaki bir ustaya gider. Adam, ustaya sorar; “Usta, eğer günde dört saat meditasyon yaparsam ,yüksek bilince ulaşmam ne kadar sürer?” Usta adama bakar ve yanıt verir; “Eğer günde dört saat meditasyon yaparsan,belki on yılda yüksek bilince ulaşabilirsin.” Daha iyi yapabileceğini düşünen adam yine sorar; “Usta, peki günde sekiz saat meditasyon yaparsam yüksek bilince ulaşmam ne kadar zaman alır?” Usta adama bakar ve yanıt verir; “Eğer günde sekiz saat meditasyon yaparsan, belki yirmi yılda ulaşabilirsin.” Adam şaşırır ve sorar; “Daha uzun süre meditasyon yaptığım halde, yüksek bilince ulaşmam neden daha uzun zaman alır?” Usta tebessüm eder ve; “Sen bu dünyaya hazzı ve yaşamı feda etmek için gelmedin. Yaşamak, mutlu olmak ve sevmek için buradasın. Eğer iki saatlik bir meditasyonda yapabileceğinin en iyisini yapabildiğin halde sekiz saat meditasyon yapmaya kalkarsan yorgun düşersin, amacından saparsın ve yaşamdan haz alamazsın. Yapabildiğinin en iyisini yap! O zaman meditasyonun süresinin değil; yaşamanın, sevmenin ve mutlu olmanın önemli olduğunu anlarsın.” der.

Başıma gelen olumsuz bir durumda; panik olmak, agresif davranmak, suçluluk duymak ya da hatayı bölüşme arzusunda olmadan önce, dönüp kendimize “Ben ne istiyorum? Daha iyisi için ne yapabilirim? Daha iyi yapabilecekken neyi gözden kaçırdım?” sorularını sormak içinde olduğunuz çıkmazdan kurtulmak için en değerli anahtarlarınızdır.

Her başlangıçta “en iyisini yapmaya niyet et!” Sonuç ne olursa olsun, sen her zaman “en iyisini yapmış olacaksın!” Bu farkındalık ile hayatında açtığın yeni sayfada, her şeyin bir öncekine göre, nasıl da senin olmasını istediğin şekilde ilerlediğini göreceksin.

“Kimse mükemmel değildir!” sözü, yeryüzünde uydurulmuş en anlamsız, dayanağı olmayan bir sözdür! Sen mükemmel ve eşsiz bir varlıksın. Bunu fark et! Özgüvenini ve kendine olan inancını toparla! Bu senin gücüne güç katacaktır!

Sen “yapabileceğinin en iyisini yap” ve seyre dal!

bottom of page