top of page

Varsayımlarda Bulunmamak


İnsanlar hayat akışında, bir kişi için, bir durum için, belki de sadece bir ihtimal için varsayımlarda bulunur. Varsayımlar hayatımızı, ikili ilişkilerimizi ne derece de zorlar hiç düşündünüz mü?

Toltek Bilgeliği der ki; insanı özgür kılacak 3. Anlaşma “Varsayımlarda Bulunmamaktır!”

Bazen olmuş bir olay için varsayımda bulunuruz. “Şöyle davranmasaydım, ahh böyle demeseydim, belki de olay şu şekilde gelişirdi?” diye düşünürüz. Bazen de olmamış üzerine varsayımlar girer devreye, “Ben biliyorum kesin sebep budur!, O şunu yapmadıysa nedeni bundandır, tahmin ediyorum!” Hatırla, kaç defa buna benzerlerini kurguladı zihnin! Ne kadar çok engelledi seni bu varsayımlar? Enerjini çekti, yordu seni!

Diyelim bir arkadaşınla hafta sonu planı için sözleştin, o plana uyamadı ve seni de arayamadı. “Bana mı kızdı acaba? Neden beni aramadı? Bak ben hafta sonumu onun için boşalttım ama o aynı özeni bana göstermedi!” gibi varsayım zehirleri girdi zihnine! Sonra bu zehir “Ben bunu hakedecek ne yaptım? Ben değersizim, zaten kimse bana hakettiğim değeri vermiyor!” dedirtecek kadar yaraladı seni, incitti! Gerçek olmayan bir noktaya götürdü seni.

Farklı varsayımlarda yok değil bu olayda; “Belki çok acil bir işi çıktı ve seni arayamadı, belki ulaşmak istedi ama içinde olduğu imkanlar buna el vermedi, belki yalnız kalmaya ihtiyacı vardı...” Sonu olmayan kara derin bir kuyudur varsayımlar... Ne sana, ne başkasına, ne de herhangi bir olaya faydası vardır. Kısıtlar seni, özgürlüğünü elinden alır. Soru sorma özgürlüğünü bile elinden alır. Öyle bir düşünceye girersin ki, “bana değer vermeyene neden soracağım ne olduğunu, çok önemli olsa zaten söylerdi!” noktasına gelirsin.

Oysa ne sen değersiz bir insansın ne de o hatalı ya da suçlu!

Varsayımlardan kurtulmak, soru sorma, araştırma, öğrenme imkanını sana sağlar. Farkındalık kazanmana olanak verir. Daha az üzülür ve daha az yorulursun. İncinmez ve incitmezsin.

Lütfen düşün, her varsayımda bulunduğunda, asıl olaydan ne kadar uzaklaşıp kendini olmaması gereken bir noktada bulduğunu ve kendine bir söz ver. Hayatımın bir prangası olan “Varsayımlarda Bulunmayacağına” dair...

Zihnine hükmet! Sen bu güce sahip eşsiz bir varlıksın. Göreceksin hayat daha kolaylaşacak, ilişkilerin rayına oturacak. Kendini daha çok sevecek ve değer vereceksin...

Sadece kendin için, kendine bir söz ver...

bottom of page