top of page

Toltek Bilğeliğinde 2. Anlaşma: “Hiçbir şeyi Kişisel Almamaktır!”


Toltek Bilgeliği ’ne göre ruhu özgür bırakmak için kendimizle yapacağımız 2. Anlaşma: “Hiçbir şeyi Kişisel Almamaktır!”

Hayatta, genel olarak ilişki içinde olduğumuz birçok kişi, bizimle ilgili bir fikre sahiptir ve bunu dile getirir. Kimisine göre “Çok iyi biri iken!” kimisine göre de “Son derece rahatsız edici olabiliriz!”

Kendimizle ilgili duyduklarımız hayatımızın akışına yön verirken; kimi zaman iç motivasyonumuzu düşürür, kimi zamanda ayaklarımızı yerden kesebilir. Aslında bizi yöneten bu düşüncelerin hiç birinin muhatabı biz değiliz! Size çok iyi olduğunuzu söyleyen birinin, o gün kendini iyi hissetmesi, mutlu olması sebebiyle size bunları söylüyor olması da, çok rahatsız edici olduğunuzu ifade eden birinin, bu sözleri söylerken kırgın, üzgün veyahut kızgın olması da sizinle ilgili değildir!

Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz, özünüzde kim olduğunuzdur. Başkalarının sizin hakkında söyledikleri, onların içinde bulundukları noktadan size bakışlarından öte değildir.

Olayları, durumları, sözleri kişisel algılamayı tercih ederseniz; her daim onaylanmak, desteklenmek, haklı çıkmak, sevilmek istersiniz. Bu olmadığı anda, üzülür, yıpranır, incinir ve incitmeyi, üzmeyi, kırmayı tercih edersiniz. Kendi hayatınızın başrolü sizsiniz! Bunun farkındalığında olmak, sizi güçlü kılar. “Hiçbir Şeyi Kişisel Almamak” üzerine kendinizle yapacağınız anlaşma, sizi korkusuz ve özgüvenli yapar. Bu şekilde, özgürce sevdiğiniz ifade edebilir, aklınızdakileri rahatlıkla sorabilir, arzuladığınız eylemlerde bulunabilirsiniz.

Lütfen kendinize bir sorun; “Başkalarının benimle ilgili olan fikirleri duygu durumumu neden bu kadar etkiliyor?”

Unutmayın, siz kendinizi en iyi tanıyansınız. Kimsenin görüşü ile özünüz değişmeyecek!

bottom of page